Sklizeň: Zaseto. Vyklíčeno. Dozráno.
Místo: Studio G21, Dolní náměstí 7, Olomouc
Vernisáž: 1. 11. 2024 17:00
Kurátor: David Bartoš
Grafika, instalace: Ondřej Hruška / Grafické Papíry
Vystavující (pedagogové a absolventi SŠDAM):
JIří Ďuriš, Radka Částková, Dagmar Rýdlová, Vojmír Křupka, Anna Střídová, Yvona Leitner, Vendula Burgrová, Ondřej Hruban, Magdalena Beňová, Nikola Štoplová, Lucie Kramářová a Anna Sixtová, David Bartoš, Lukáš Pátek.
Pořádají Střední škola designu a módy v Prostějově, statutární město Olomouc a Dizajntrh jako součást multižánrového festivalu Olomouc Design Days
Pro více informací kontaktujte kurátora výstavy Davida Bartoše davidbartospv@gmail.com.
Zasít, nechat dozrát a sklidit. Opening vernisáže Sklizeň láká na šťavnatou designovou úrodu
Že nemusíme sklízet jenom plody země už víme. Minulý (první) ročník multižánrového festivalu Olomouc Design Days představil kurátorský výběr toho nejlepšího, co naše Hanácká hrouda na poli designu přináší. Nachystejte na další žně, protože ani letos nepřijdete o poctivý výběr z „hroznů“.
Výstava nazvaná Sklizeň: Zaseto. Vyklíčeno. Dozráno., která je zároveň vernisáží otevírající celý festival, bude zahájena 1. 11. v 17. hodin ve Studiu G21 na Dolním náměstí. O týden později, 9. 11. navíc proběhne komentovaná prohlídka. Klidně si proto už nyní střádejte doplňující dotazy, zde na ně bude prostor. Vše pod taktovkou kurátora Davida Bartoše. Ten mimo jiné působí jako kulturní producent, filmaker a spoluzakladatel studia Nakamero films či jako pedagog na KVV Pedagogické fakulty Univerzity Palackého a Střední školy designu a módy v Prostějově (SŠDAM).
A právě pedagogové a absolventi prostějovské školy na letošní Sklizni předvedou, kde a jak regionální design klíčí a dozrává. Tato střední umělecká škola je v kraji specifická složením pedagogického sboru, ve kterém najdeme řadu umělců, designérů a kulturně angažovaných producentů. Mimo praxí prověřených kreativců výstava představí také díla absolventů školy, kteří se v současné době věnují designu v rámci studií na vysokých uměleckých školách.
„Výstava Sklizeň se snaží vytvořit také mezigenerační dialog, protože zastoupení autoři a autorky reprezentují jak mladé nastupující designéry, tak již etablované jedince,” říká kurátor výstavy David Bartoš. „Instalace je rozdělena do dvou prostorů: hlavní přízemní prostor reprezentuje klasičtější wide cube pojetí prezentaci designérského nebo uměleckého objektu a je doplněna o instalaci takzvané mistrovské dílny, na což se ale díváme tak nějak s nadsázkou. Sklepní část je naopak prezentovaná jako doslovný underground, doplněný dramatickým nasvícením i sound designem, který reflektuje určitou nespoutanost středoškolské duše,“ přibližuje Bartoš.
O různorodou úrodu se postará řada mimořádných tvůrců.
Vojmír Křupka je dlouholetým pedagogem a současně ředitelem SŠDAM. V jeho designérské značce Mon_Továrna hraje hlavní roli dřevo. Oceňované hračky nebo šperky odkazující na bohatou a jiskřivou duši tradičního folklóru vás pobaví a potěší zároveň.
Spojit ryze funkční kus s uměním chce dávku umu. Tím ovšem grafik a produktový designér Jiří Ďuriš, tvořící pod značkou Hogofogodesign, oplývá. Na výstavě vám autor ukáže masážní křeslo vibrobed.
(Nejen) pohodlné židle navrhuje také Ondřej Hruban, absolvent SŠDAM a současný student Ateliéru Designu nábytku a interiéru na FDU Ladislava Sutnara. Ve své práci klade důraz na detaily a kreativní řešení. S každým projektem se snaží najít rovnováhu mezi estetikou a funkčností, aby vytvořil nezapomenutelný vizuální zážitek.
Pokud vás fascinuje křehkost skla a preferujete modernější přístup, pak vás potěší jemné objekty (většinou) inspirované přírodou od Magdaleny Beňové, která po absolutoriu na SŠDAM studuje Ateliér Designu skla na UTB.
Do něžnosti vás zase vtáhne Dagmar Rýdlová a její značka Pookraj. S keramickou hlínou nebo porcelánem umí divy a svůj rukopis obtiskává nejen do šperku, ale také váz, hrnků či nádobí.
A co Pičičandy. Ty vás taky oslovují? Výborně! Stejnojmenná značka, jež vytvořily spolužačky z UTB Marie Sixtová a Lucie Kramářová. Hravé, veselé a originální pojetí skla například v podobě váz, oslavuje ženskost i lehkomyslnost žití.
Lehkost, mladistvost a přirozená plynulost jsou hlavní linky tvorby studentky KVV pedagogické fakulty UP Nikoly Štoplové. Věnuje se především keramice a její objekty jsou na hranici mezi šperkem a fashion designem.
Baví ji pěkné věci a i když v dětství inklinovala spíše k motorkám vystudovala dámskou krejčovou. Yvona Leitner patří mezi významné tuzemské a progresivní módní návrhářky. Svou tvorbu produkuje pod značkou Leitner.
První výstavní cyklus „V“ věnovala zabijačkám. Vendula Burgrová je osobitou absolventkou UTB ve Zlíně, působící jako fotografka a pedagožka. Její aktivity prochází napříč kreativní pedagogikou, kulturou, uměním a produktovou a designovou fotografií.
Expert na sound design Lukáš Pátek jakožto student UTB FMK Zlín se zajímá o produkční a postprodukční zvuk k filmové tvorbě i hrám. Na výstavě se můžete zaposlouchat do site-specific sound designu reflektující prostor a jednotlivá díla.
text: Nel Foberová a David Bartoš