Letní Dizajn Olomouc: Souborná výstava účastníků Letního Dizajntrhu Olomouc - Vernisáž

Otevírací doba galerie STUDIO G21

po 13:00 - 17:00 
út 10:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00
st 10:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00
čt 10:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00
pá 10:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00
so 9:00 - 12:00

Letní Dizajn Olomouc je výstava svádějící dohromady neočekávanou sestavu umělců, které na první pohled spojuje jediné: pod svou privátní značkou se, mnozí opakovaně, účastní Dizajntrhu - olomoucké prodejní přehlídky CZ & SK nezávislých značek včetně toho nejlepšího z Hané. A právě lokální příslušnost k Olomouci a Hané je jejich dalším společným pojítkem. 

vystava.jpg
Ivana Bělařová 2.jpg

Ivana Bělařová / B KERAMIKA

 

Ivana Bělařová keramiku chtěla dělat vždycky. I když se vydala na učitelskou dráhu, hlína si ji stejně našla. Věří, že má duši. Miluje dekorační keramiku. Vše, co svítí do prostoru – věci, na které se lidé rádi dívají, když kolem nich projdou, věci, které se neomrzí. Časem si našla vlastní styl. Její děrované svícny jsou ikonické, tvoří ale jen část její tvorby. K životu toho moc nepotřebuje: svůj ateliér na staré samotě, rodinu a klid přírody.

Anna Dvořáková / STIKA ceramicks

 

Anna Dvořáková, jejíž keramická tvorba je charakteristická jednoduchými tvary, převládající modrou barvou a živelností keramické hlíny, díky které je každý kousek originál. Keramická tvorba si určuje své vlastní tempo. A právě toto zpomalení chce Stika ceramics skrze své výrobky předávat dál.

Snímek obrazovky 2022-06-08 v 12.48.57.png
Pavla Jarmarová4.JPG

Pavla Jarmarová / MANAMAflastr

Pavla Jarmarová absolvovala FaVU v Brně v ateliéru grafika, po studiu začala učit na středních uměleckých školách a s menšími přestávkami tvoří grafiky a instalace. Během rekonstrukce domu začala experimentovat s ocelovými povrchy, které ji fascinovaly už od dětství. Hledá krásu v jejich proměnlivosti, pevnosti a zároveň pomíjivosti, která vzniká působením vnějších vlivů. Vytváří obrazy na zrezivělém povrchu, který upravuje, přetváří a usměrňuje řízenou korozí. Témata hledá v krajině, která ji obklopuje.

Vendula Krupařová / Atropa

Vendula Krupařová se prací s keramikou zabývá už od studia na Střední umělecké škole v Ostravě, která jí dala zejména technologický základ při práci s materiálem a přístupem k němu. Později své výtvarné sklony rozvíjela na olomoucké Univerzitě Palackého na Katedře výtvarné výchovy. Inspirací pro její práci je zejména dětství a původ v malé vesnici v Moravskoslezských Beskydech. Odtud se do jejích návrhů dostávají přírodní tvary, inspirované bylinami, lesem a horami. Tyto prvky pak ráda kombinuje s čistým, jednoduchým a funkčním designem.

Vendula Krupařová.jpg
Kniharka_vystava_dizajntrh.jpg

Kateřina Mestická / Knihařka

 

BA Kateřina Mestická vede knihařské studio Knihařka a zaměřuje se na autorskou papírovou výrobu. Knihařské řemeslo začala objevovat coby samouk před osmi lety s vidinou vyrábět fotoalba, která by byla funkční a zároveň zaujala minimalistickým designem, který oslavuje knihařské řemeslo v moderním pojetí. Zaměřila se na vývoj autorské knižní vazby tak, aby splňovala funkční a estetické požadavky a zároveň vyjadřovala novátorský přístup a vlastní podpis.

Maria Sixtová a Robert Vlasák / Botanicum 

Maria Sixtová je absolventkou umělecké školy v Brně, kde studovala Ilustraci a momentálně studuje magisterské studium na Ateliéru Design skla ve Zlíně. Její tvorba je především o příbězích, barevných prostorových kresbách a o oblíbených místech, a právě takové její oblíbené místo, které se nachází na Mušově, nedaleko pálavských vrchů, můžete sami vidět a být jeho součástí.

Robert Vlasák je absolventem uměleckoprůmyslové školy v Ústí nad Orlicí v oboru design produktů a obalů. Absolvent bakalářského studia Design skla a nyní student magisterského studia ve stejném oboru na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Zabývá se vztahy přírody a jejich nejmenších detailů a čirého skla. Dalším tématem v tvorbě je propojení architektury, skla a zrcadel a vnímání vnitřních a vnějších stavů materiálů a linií.

Botanicum_Lambeth 3.jpg
BáraZuberová3.jpg

Barbora Zuberová / Textile TITANIC


Barbora Zuberová se pohybuje na poli trvale udržitelné módy již přes třicet let. Ač povoláním filolog a pedagog, přivedly ji tlumočení a překlady krátce po roce 1989 k takřka osudovému setkání se světem módy, designu i tvrdé výroby. Má za sebou především spolupráci se zahraničními průkopníky “zelené  módy”,např. Hess Natur, Lanius, Grüne Erde, v jejichž týmech designu i produkce externě působila. Od roku 2014 začíná vyvíjet vlastní značku pod názvem Green dressmakers, jejíž název označuje i celkový projekt, zaměřený na kurzy šití a lokální “slow fashion”. Dlouhá covidová pauza ji přivedla k novému projektu: Textile TITANIC. Již sám název reflektuje smutnou realitu znečištění naší planety textilním  průmyslem, včetně naší mysli i našeho těla tzv. “fast fashion”. Odkupuje zbytkové kvalitní materiály, většinou len a bavlnu  certifikovanou GOTS, ze které šije jednotlivé kousky v limitovaných edicích. Projekt Textile TITANIC zahrnuje workshopy upcyklingu, vzdělávání pedagogů a osvětu veřejnosti týkající se tragických dopadů rychlé módy.

Eliška Žilová Václavíková / Hlava plná nití
 

Je absolventkou Střední průmyslové školy textilní v Brně (návrhářství a modelářství oděvů) a oboru Učitelství výtvarné výchovy na Univerzitě Palackého. Jejím osudovým materiálem je textil a jeho neomezené formy a možnosti použití. Baví ji pronikat do tajů textilních technik, které pak využívá při vlastním tvoření. Nejčastěji vytváří doplňky a textilní šperky. Několik let působila jako učitelka výtvarné výchovy na různých typech škol až se nakonec našla ve vzdělávání dospělých a od té doby vede kurzy textilních řemeslných technik (drhání, tkaní, háčkování atd.).

Tvoří a lektoruje pod značkou Hlava plná nití. Je spolumajitelkou olomouckého designového obchodu Flop shop, který se zaměřuje na autorskou tvorbu českých a slovenských autorů šperků, módy, papírnictví a hraček.

Malířská skupina PICTORIS (Lenka Bártová, Simana Cahová, Pavlína Hrubíčková, Alena Kaplunová, Lucie Schulzová, Alena Šišmová, Vendula Odstrčilová, lektorka Miroslava Dačická)

 

Olomoucká malířská skupina PICTORIS, vznikla před pěti lety, jako seskupení lidí stejných zájmů, kteří chtěli účelně a zajímavě prožívat svůj volný čas.

 

PICTORIS je nejjasnější hvězda v souhvězdí Malíře a odtud je i název skupiny. Členky skupiny jsou ženy náročných  profesí, které si i přesto, nacházejí čas scházet se a tvořit, navzájem si pomáhat a malířsky růst.

 

Pracují s různými malířskými technikami, zabývají se i dějinami výtvarného umění. V průběhu posledních tří let se každá z členek rozvíjela a oblíbila si " tu svou " malířskou techniku, kterou každá nejlépe vyjadřuje svůj vztah i vnímání okolního světa.