Interaktivní program muzea Pevnost poznání

V jednotlivých sekcích vás zkušení animátoři provedou aktivitami, které mají spojitost s módou, odíváním, materiály a textilním průmyslem současnosti. Hravě se tak dozvíte spousty zajímavých informací!

MATEMATIKA

-

Jaké se používaly míry v krejčovství v minulosti? Jaký je rozdíl například v délce lokte pražského a vídeňského? Srovnejte různé míry používané v minulosti s délkou svého lokte. Budete mít možnost seznámit se s různými druhy metrů a navíc si vyzkoušíte, jestli s nimi dokážete něco změřit. Dokážete zacházet třeba s takovou šuplerou?

FYZIKA

-

Objevte strukturu moderních tkanin společně s námi! V čem jsou jedinečné tkaniny s obsahem nanočástic stříbra a jak funguje tkanina s názvem goretex? Sami si během pokusu porovnáte, jaký je rozdíl mezi gumou, goretexem a neoprenem. Tyto praktické informace doplníme mnoha zajímavými pokusy z oblasti nanotechnologií.

BIOLOGIE

-

Alespoň na chvíli zkusíme zapomenout na oblečení ze syntetických vláken a barviv.

Co myslíte – roste oblečení na poli? Můžete si ho dokonce vypěstovat na své zahrádce?

Z čeho se vyrábí trička, mikiny, sukně a kalhoty? Lze využít na barvení látek barvy z přírody? Nejen na tyto otázky vám rádi odpovíme. Navíc se u nás přesvědčíte, že není kůže jako kůže.

GEOGRAFIE

-

Představte si mapu Evropy. Dokážete říct, kolik peněz utrácí jednotlivé státy za oděvy? Čeká vás interaktivní kvíz a za jeho správné vyřešení odměna z naší 3D tiskárny.

 

HISTORIE

-

V expozici věnované historii Olomoucké pevnosti se dozvíte, co si na sebe oblékal voják rakouské armády. Jak vypadala tehdejší uniforma? Byla pohodlná? Z jakého materiálu byla ušitá a dokázala v zimě skutečně zahřát?

Odneste si také originální tašku s vlastním potiskem. V rámci Dizajntrhu si můžete na stanovišti vědecké výtvarky, které naleznete v expozici Věda v pevnosti vyrobit vlastní

razítko, kterým potisknete Vaši tašku. Tu si můžete vyzdobit nejen potiskem, ale i vlastnoruční malbou. Přijďte si to k nám vyzkoušet.